Visual Studio jest niezwykle wszechstronnym narzędziem przeznaczonym do tworzenia aplikacji w środowisku .NET. Dodatkowo, wersja Express udostępniana jest nieodpłatnie w celach komercyjnych.
Aktualizacja poniedziałek, 29 lutego 2016
Od wersji 2015, Visual Studio Express zmieniło nazwę na Visual Studio Community.
Oczywiście, nie jest to jedyne środowisko umożliwiające programowanie w C#. Alternatywą jest na przykład SharpDevelop. Dla osób z pierwiastkiem masochizmu istnieje możliwość tworzenia kodu w notatniku, a następnie kompilacji z wiersza poleceń. Jednak w takim przypadku nie ma mowy o debugowaniu (dynamicznej analizie kodu) aplikacji.
Osobiście uważam Visual Studio za wygodne, proste i przede wszystkim ułatwiające pracę narzędzie. Edytor kodu udostępnia szereg funkcji usprawniających pracę programisty. Podstawą jest usługa IntelliSense, która automatycznie wykrywa właściwości, metody, zdarzenia i inne elementy obiektu. Wpisując w edytorze np. System
, a następnie dopisując znak .
, IntelliSense wyświetli listę elementów dostępnych dla obiektu, w tym klasę Console
. Kontynuując wpisywanie System.Console.
, pojawi się lista elementów wraz z metodą WriteLine
. Oczywiście okno elementów dla obiektów można podnieść na żądanie wykorzystując skrót Ctrl + Space, natomiast w celu odsłonięcia kodu zasłoniętego przez okno należy przytrzymać Ctrl. Inne przydatne funkcje to refaktoryzacja kodu, umożliwiająca między innymi modyfikację nazw obiektów. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pośpiesznie rozpoczęliśmy pracę nad nowym modułem systemu. Z biegiem prac uświadamiamy sobie, że nazwa zmiennej nie jest do końca trafna, przez co może wprowadzić w błąd pozostałych programistów. Ręczna zmiana nazwy we wszystkich miejscach, w których występuje, jest zbędna, wystarczy użyć z menu kontekstowego Refactor / Rename lub wykorzystać skrót Ctrl + R, a następnie R. Refaktoryzacja umożliwia również wyodrębnienie metod dla zaznaczonego kodu. Visual Studio analizuje kod w celu wyodrębnienia parametrów, a nam pozostaje ewentualna zmiana ich nazw. Inne funkcjonalności to usuwanie i zmiana kolejności parametrów, hermetyzacja pola, wyodrębnienie interfejsu, przekształcenie zmiennych lokalnych w parametry itp.
Skróty klawiszowe w znacznym stopniu przyśpieszają pracę, oczywiście wcześniej muszą stać się nawykiem. Na początek warto zaopatrzyć się w ściągę.
Kolejny niezwykle ważny aspekt Visual Studio to debugowanie umożliwiające edytowanie kodu w trakcie wykonywania programu. Podstawą jest Breakpoint, czyli punkt wstrzymania aplikacji we wskazanym miejscu kodu, dodatkowo Visual Studio umożliwia warunkowe zatrzymanie oraz zliczanie. Breakpoint można postawić z menu kontekstowego Breakpoint / Insert Breakpoint, szybszy sposób to pojedynczy klik na lewym marginesie, a na koniec oczywiście skrót klawiszowy F9. Środowisko umożliwia bezpośredni podgląd wartości zmiennych, zapisanie ich do szybkiego podglądu w oknie Watch. Przydatną funkcjonalnością jest możliwość "chwycenia" i przesunięcia kursora aktualnie przetwarzanej linii. Jest to nieoceniona funkcjonalność Visual Studio, tak zwany "czeski błąd" można poprawić bez konieczności ponownego uruchamiania aplikacji, odtwarzania scenariusza lub ponownego wywoływania metody.
Troska Robert